Gogle narciarskie: dla bezpieczeństwa czy dla wyglądu?

Hello world!
3 września, 2019

Gogle narciarskie: dla bezpieczeństwa czy dla wyglądu?

Istnieją różnorodne opinie na temat wyposażenia osób uprawiających sporty zimowe, a w tym wiele dyskusji debatujących nad tym, czy gogle na narty są używane ze względów ochronnych czy po prostu pasują do „outfitu” narciarzy. 

Gogle narciarskie a poziom naszych umiejętności

Osoby profesjonalnie podchodzące do zimowych aktywności fizycznych mknąc w dół stoku, nieraz nawet z prędkością 50 km/h, uważają posiadanie tego typu akcesoriów za konieczność, ponieważ ułatwiają one widoczność, co z kolei wpływa na wzrost bezpieczeństwa podczas zjazdów. Jednakże, istnieje również spora grupa fanatyków narciarstwa czy jazdy na snowboardzie, która uważa gogle narciarskie jedynie za zbędny dodatek czy jałowe, nie wpływające na jakość jazdy akcesorium. 

Gogle na narty i ich zastosowanie poza wyglądem 

Co więcej,  niekiedy nawet profesjonalni sportowcy odmawiają założenia tego osprzętu, z powodu na przykład koloru, niepasującego do ich stroju czy innego kształtu niż ten, którego wcześniej używali. 

Ale czy jest sens rezygnować z tego dodatku z tak błahego powodu, mając świadomość tego, że gogle narciarskie poprawiają zarówno warunki jazdy jak i zwiększają jej bezpieczeństwo? Warto pamiętać także o odpowiednim dobraniu tego akcesorium, ponieważ wybranie za małych czy za dużych gogli może wpłynąć na komfort jazdy w negatywnym stopniu – ciągłe poprawianie za luźnych zapięć czy przecieranie powstałych smug z czasem może stać się niezwykle irytujące. Stąd też porada, aby przed zakupem gogli zapoznać się z rodzajami filtrów UV, rozmiarami okularów czy poczytać więcej na temat kolorów szybki. 

Paradoksalnie, tak pozornie nieznaczny czynnik odgrywa bardzo dużą rolę – gogle narciarskie wyposażone w przezroczystą szybkę powinny być używane tylko i wyłącznie w nocy, a z kolei te z czarnymi, szarymi lub niebieskimi szkłami są idealne do użytku w trakcie słonecznego dnia. Po zakupie tego akcesorium należy zapoznać się również z wytycznymi opisującymi jak należy dbać o ten osprzęt tak, aby posłużył nam jak najdłużej. W skład tych informacji wchodzą na przykład zalecenia jak należy czyścić i przechowywać dopiero co zakupione gogle na narty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *